» Various Committees of KV Yol Cantt:

For the smooth functioning of the vidyalaya activities, various committees has been formed in the vidyalaya. List of these committees and their respective members is as below:

1 ADMISSION
1. Mr. A S Pal VP -I/C
2. Mrs. Anju Awasthi PGT (Hindi)
3. Mr. Shakti Kumar TGT SST
4. Mrs. Urmil Sharma PRT
5. Mr. Rajeev Rana PRT
6. Mr. Rajesh Kumar Sub Staff

 

2. EXAMINATION (Internal)
1.Mr. Sanjeev Sharma PGT Chem.-I/C
2.Mr.Vijay Prakash TGT(Eng.)
3.Mrs. Prabita Khatta TGT Sc
4.Mr. Shakti Kumar TGT Sst.
5.Ms Girja Rana TGT Eng
6.Mrs Tripta Rana PRT
7.Mr Anil Kumar PRT
8.Mrs Nistha Wasan PRT
All Lab Attendants when needed by the  I/C

EXAMINATION (CBSE & NIOS)
1.Mr. Anuj Kumar PGT Eco.-I/C
2.Mr.Rajender Kumar TGT
3.Ms. Poonam Lib.
All Lab Attendants when needed by the  I/C

3. Time Table
1. Mr Sumit Mehra  I/C, Secondary Section
2. Ms Meenakshi Khanna TGT (Maths)
3. Mr. Vijay K Sharma TGT
4. Mrs. Anuradha PRT I/C, Primary Section
5. Ms.  Nisha, PRT

26. Inventory Committee
1. All Class Teachers
2. All Stock Holders
3.Asstt. / Head Clerk
4. Mr. Rajeev Sharma UDC

4. CCA
1. Mrs Sushma, PGT (Eng) –I/C (Secondary)
2.  Mrs. Girja Rana TGT Eng.
3.  Mr. Vijay K Sharma TGT
4.  Mrs Nistha Wasan PRT
5. Mrs. Sneh Mahajan PRT, Co-Ordinator (Pry)
6. Mr. C.N. Bhatt Music Teacher
All House Masters and Associate House Masters of Secondary & Primary Section

27. Condemnation Committee
1. Mr. AS PAL V.P. –I/C
2.Mr. Prithi Singh PGT
3. Mrs. Urmil Sharma PRT
4. Mrs. V S Parihar PET
5. Mr. Sanjeev Sharma PGT Chem
6. All Stock Holders

 

 

5. Cleanliness and Sanitation Monitoring
I/C:-Mrs. V.L.Guleri, WET
A. Administrative Block:
1. Mr. Rajesh PGT (Comp. Sc.)
2. Mr. Rajiv Rana
3.Ms Poonam Librarian
B. Secondary Block Ground Floor
1. Mrs. V L Guleri TGT AE
2. Mr.Sanjeev Sharma PGT(Chem)
First Floor
1. Mrs Sushma PGT (Eng)
2. Mr Bhim Sain TGT (Sst.)

Second Floor
1. Mr Vijay K Sharma TGT
2. Mrs Prabhita Khatta TGT

28. Maintenance & Repair of Vidyalaya Building
1. Mr. Bhimsain, TGT I/C
2. Mr. Anil Kumar PRT
3. Mr. Rajender Kumar TGT
4. Mrs. V L Guleri WET

Staff Quarters (Annual Repair)
1. Mr. Shakti Kumar TGT SST- I/C
2. Mr. Vijay TGT
3. Mrs. Anju Awasthi PGT Hindi
4. Mrs. V S Pariahar PET

6. Discipline
1. Mrs.Vijaya Singh Parihar PET I/C
2. Mrs Anju Awasthi PGT(Hindi)
3. Mr. Prithi Singh, PGT (Phy)
4. Mr. Rajinder Kumar
5. Ms Renu Yoga Tr
6. Ms Sunita Bedi PRT
7. All Class Teachers

 29. Academic Inspection Committee
1. Mr A S Pal V.P. –I/C
2. Mrs Urmil Sharma PRT
3. Mrs. Anju Varshney PGT (Chem)
4. Mrs. Anju Dogra TGT (Hindi)
5. Mr. Shakti Kumar TGT (Hindi)
6. Mrs. V.L.Guleri WET

7. Guidance And Career Counseling
1. Mrs Prabhita Khatta TGT- I/C
2. Ms.V L Guleri WET
3. Ms. Anju Dogra TGT(Hindi)

30. Canteen
1. Staff Secretary -I/C
2.  Mr R C Choudhary PGT (Maths)

3. Mr Shakti Kumar TGT
4. Mrs. Sunita Thapa TGT
5. Mrs. Ritu Mahajan PRT

8. Adult Education Program
1. Mrs. Sunita Thapa TGT(Bio)-I/C
2. Mrs Shaloo Baloria PGT(Comm).
3. Mrs. Sunita Thapa TGT (Sci)
4. Ms. Sunita Bedi  PRT

31. Maintenance And Upkeep Of Class –Rooms & Departments
1. Mrs. Anju Varshney PGT (Chem)-I/C
2. All Class Teachers
3. All Deptt. In Charges

9. Subject Committees (All Subject Conveners)
1. English: - Mrs. Sushma PGT(Eng)
2. Hindi & Sanskrit:-Mrs. Anju Awashti PGT Hindi
3. Maths:- Mr. Balkrishan (Maths)
4. Science:- Mrs. Suman Maini PGT(Bio)
5. Computer Edu:-Mr. Rajesh PGT(Comp.Sc.)
6. Social Science:- Mr. Bhim Sain TGT

32. Maintenance & Decoration of Principal’s & VP’s Chamber
1. Mrs. V.L.Guleri WET
2. Mrs. V.S.Parihar PET
3.Ms Meenakshi TGT ART

10. Maths Club
1. Mr.Balkrishan, PGT(Maths)-I/C
2. PGT Maths-2
3. Mr. Rajinder TGT (Maths)
4. Mr. Rajinder TGT (Maths)
5. Ms. Meenakshi TGT (Math)
6. Mrs. Urmil Sharma (PRT)
7.Mr Rajeev Rana PRT

33. Maintenance of C.S.54
1. Mr. Rajinder Kumar TGT- I/C
2. Mr. Rajinder, TGT(Maths)

11. Science Club
1. Mrs. Sunita Thapa TGT (Bio)- I/C
2. Mrs. Anju Varshney PGT (Chem.)
3. Mr. Prithi Singh, PGT (Phy)

4. Mr. Sumit Mehra PGT Phy
5. Mr Sanjeev Sharma PGT (Chem)
6. Mrs Sunita Thapa TGT
7. Mrs. Prabhita Khatta TGT (CBZ)
8. Mrs. Tripta Rana PRT

34. Grievance Committee
1. Mr. A S PAL, VP -I/C
2. Mrs. Urmil Sharma PRT
3. Mrs. Anju Awasthi, PGT (Hindi)
4. Mrs. Prabhita Khatta, TGT (Science)

12. Social Science Club
1. Mrs Shaloo Baloria PGT Comm - I/C
2. Mr Shakti Kumar TGT (S.St)
3. Mr. Bhim Sain TGT( Sst)

4. Mrs Anuradha PRT

All Contractual Social Science PGTs and TGTs

35. VVN
1. Mr. Rakesh Dhiman TGT(Eng)- I/C
2. Mrs. Girija Rana TGT
3. Mr Anil Kumar PRT

13. Eco Club, Campus Beautification And Horticulture
1. Mrs. Sunita Thapa TGT (Bio) I/C
2. Mrs. V.L.Guleri WET
3. Mr Shakti Kumar, TGT

4.  Mrs V Parihar TGT PET

36. Reception of Dignitaries
1.Mr A S Pal VP -I/C
2.Mrs Anju Dogra TGT Hindi
3. Mrs V S Parihar PET

14. Library
1. Mr. A S Pal V.P. -Advisor
2. Mr.  Librarian- I/C
3. Mrs. Anju Awasthi PGT(Hindi)
4. Mrs. Meenakshi Khanna,
5. Mr. Ramesh Chand Chaudhary PGT (Maths )
6. Mrs. Sushama PGT (Eng)
7. Mr. Rajesh Dogra PGT (Comp. Sc)
8. Ms. Shaloo PGT (Com.)
9. Mr  Bhim Sain TGT (SST)
10. Mr Rajinder Kumar TGT (Maths)
11. Mrs. Girija Rana TGT
12. Two Student Members

37. Bell Timing
1. Mr. A S PAL V.P. – I/C
2. Mrs. Urmil Sharma PRT
3. Mr. Prithvi Singh Sub Staff
4. Mr. Vishwa Mohan Sub Staff

15. Spoken English
1. Mrs. Sushama PGT (Eng) I/C
2. Mr. Rakesh Dhiman TGT (Eng)
3. Mr. Vijay Prakash TGT (Eng)
4. Mrs Girja Rana TGT Eng

5. Mrs. Nirmal Dhiman PRT

38. Potable Water Arrangement
1. Mrs. Renu Yoga Tr. I/C (Regular Monitoring)
2.Mr. Bhim Sain TGT
3.Mrs. Nistha Wasan PRT
4. Mrs. V L Guleri WET

16. Publication Division & Editorial Section (Vidyalaya Patrika) Press Publicity, Photography & Identity Card
1. Mr A S Pal VP- I/C
2. Mrs. Anju Awasthi PGT (Hindi)
3. Mrs. Girja Rana TGT (Eng)
4.Mrs Sushma PGT Eng
5.Mr Vijay Kumar Sharma TGT Hindi
6.Mr Rajinder Kumar TGT

17. Rajbhasha Department
1. Mrs. Anju Awasthi PGT (Hindi) I/C
2. Mrs. Anju Dogra TGT(Hindi)
3. Mr. Vijay K Sharma TGT(Hindi)

39. School Website Committee
1. Mr.Rajesh, PGT (Comp. Sc.) I/C
2. Mr. Shakti Kumar TGT Sst

3. Mr. Rajiv Sharma UDC
4. Head Clerk
5. Mr. Anil Kumar PRT

6. Computer Instructor

18. Computer Literacy and Think.Com Project
1. Mr. Rajesh PGT (Comp. Sc.) -I/C
2. Mr. Sumit Mehra PGT (Phy)
3. Mr. Sanjeev Sharma PGT (Chem.)
4. Mr. Shakti Kumar TGT (Sst.)
5. Mr. Rajeev Rana PRT
6. Mrs. Sunita Thapa

40. Furniture Committee
1. Mr. Rajender Kumar TGT -I/C
2. Mr. Vijay TGT
3. Mr.Anil Kumar PRT
4. Mrs Sunita Bedi PRT

19. Staff Club
1. Mr Sunita Bedi – Staff Secretary
2. Mr. R.K.Dogra PGT Computer
3. Ms. Meenakshi Sharma TGT (Art)
4. Mr Bhim Sain, TGT

41. Income Tax Calculation
1. Mr. A S Pal VP –I/C
2. Mr. R. C. Chaudhary PGT (Math)
3. Head Clerk
4. Mr Rajiv Sharma UDC
5. Mr. Rajeev Rana PRT

20. P.A. System
1. Mrs. V.L.Guleri WET I/C
2. Mr. Bhim Sain TGT (S.Sc.)

3. Mr. Rajeev Rana PRT
4. Mr. Rajender Lab Attd.
5. Mr. Rajesh Kumar Lab Attd.

42. Excursion & Adventure
1. Mr. Rajesh I/C
2.  Mrs. Renu Yoga Teacher
3.  Mrs. Ritu Mahajan PRT
4. Mrs. Sunita Bedi PRT
5. Ms. Meenakshi Sharma PRT

21. Scout and Guide
1. Mrs. Anju Awashti PGT (Hindi) I/C -Guides
2. Mr. Rakesh Dhiman TGT (Eng) I/C Scouts

3. Mrs. Renu Yoga Teacher
4. Mrs. Sunita Bedi PRT
5. Mrs. Nistha Wasan PRT

43. Master of the Day
1. Mr. A S Pal VP -Coordinator
2. Mrs. V.S. Parihar PET
3.  All Teachers on Rotation Basis

22. NCC
1. Mr. Prithi Singh PGT I/C
2. Mrs. Anuradha PRT

44. Implementation of CMP
1.  Mrs. Urmil Sharma, PRT -I/C
2.  Mrs. Nisha,PRT

3. Mrs. Triptaj, PRT

23. First Aid and Hospitality
1. Mrs. V.L. Guleri WET – I/C
2. Ms. Tripta, PRT
3.  Mrs. V.S.Parihar, PET

45. Quarter Allotment Committee
1. Mr. A S Pal VP-Advisor I/C
2. Mrs. Anju Awasthi PGT Hindi
3.Mrs V S Parihar PET
4.Mr. Rajinder Kumar TGT (Maths)
5. Mrs. Nisha Rani, PRT

24. Purchase Committee
1. Mr. A S Pal V.P. I/C
2. Mr. Rajender Kumar TGT
3. Mr.Balkrishan, PGT (Maths)
4. Mr. Prithi Singh PGT (Phy)
5. Mrs Tripta Rana PRT
6. Mr. R K Dhiman TGT(Eng)
7. Mrs. Nisha Rani PRT

46. Examination Moderation :-
1.Mr A S Pal VP-I/C
2.Ms Anju Awasthi PGT Hindi
3.Ms Sushma PGT Eng
4.Mr R C Chaudhary PGT Maths
5.Mr Sumit Mehra PGT Phy
6.Mr. Bhim Sain TGT Sst
7.Mr Vijay K Sharma TGT

8. Mrs Tripta Rana PRT

9. Mrs. Urmil Sharma PRT

10 Mrs. Santosh PRT

25. Sports Committee
1. Mrs. V S Parihar PET – I/C
2. Mr. Rajinder TGT
3. Mr. Vijay Prakash TGT (Eng)
4. Mr. Anil Kumar, PRT
5. Mrs. Nirmal Dhiman, PRT

47. Resource Room:-
Secondary:-
1.Mr Bhim Sain TGT SST- I/C
2.Ms Shakti Kumar TGT Sst
Primary:-
1.Mr.Rajiv Rana PRT-I/C
2.Mrs Sunita Bedi PRT
3 Mrs Sneh Mahajan PRT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
   
Website Maintained By: KV Yol Cantt.
Developed By:Himalayan Infotech